Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
53 posty 12 komentarzy

Zavissius Niger

Artur Zawisza - absolwent polonistyki i filozofii KUL, poseł na Sejm w latach 2001-07, przewodniczący Komisji Gospodarki oraz tzw. bankowej komisji śledczej, obecnie przedsiębiorca i menedżer oraz współzałożyciel Stowarzyszenia "Przejrzysty Rynek

Repolonizacja banków

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy prawica zajmująca się bieżącą polityką jest gotowa, by odważnie wznieść sztandar repolonizacji banków?

Cytat z bankowej propozycji Stefana Kawalca już zrobił pewną karierę. Został tu i ówdzie zauważony, jest komentowany szczególnie po ujawnieniu go przez publicystę ekonomicznego "Rzeczpospolitej".

Przypomnijmy: "Rozsądne byłoby stopniowe doprowadzenie do odwrócenia obecnej struktury, w której banki zależne od zagranicznych instytucji finansowych posiadają około 2/3 aktywów sektora w Polsce, a udział banków kontrolowanych lokalnie wynosi zaledwie około 1/3 (...) Kawalec proponuje, by polskie aktywa bankowe wielkich światowych grup finansowych wykupił m.in. lokalny bank prywatny o kompetentnym zarządzie czy bank kontrolowany przez Skarb Państwa (mający docelowo rozproszoną strukturę akcjonariatu). "

Przy pokazji przypomnijmy, kto zacz ów Stefan Kawalec.  Za prostą Wikipedią: W 1989 rozpoczął współpracę z Leszkiem Balcerowiczem w Ministerstwie Finansów, był współtwórcą tzw. planu Balcerowicza. Do 1991 pełnił funkcję dyrektora generalnego w tym resorcie i jednocześnie głównego doradcy ministra. Od 1991 do 1994 zajmował stanowisko wiceministra finansów. W latach 1994–2002 pełnił funkcję dyrektora ds. strategii oraz szefa doradców w Banku Handlowym. W latach 2002–2003 był wiceprezesem zarządu Commercial Union Polska, zaś od lipca 2003 do czerwca 2006 zajmował stanowisko dyrektora ds. strategii grupy PZU.

Były minister i jeden z czołowych menedżerów sektora finansowego w naszym kraju proponuje ni mniej, ni więcej, ale kontrrewolucję własnościową. Rewolucją była pospieszna i dokonywana po promocyjnych cenach sprzedaż banków państwowych zagranicznym korporacjom bankowym. Długo by o tym pisać, ale zauważmy obecnie dwie ciekawostki. Po pierwsze, nie wszystkie krajem postkomunistyczne przeszły tę drogę, bo chlubnym wyjątkiem była Słowenia, w której poczekano kilkanaście lat na wzrost krajowego prywatnego biznesu i dopiero z jego udziałem rozpoczęto prywatyzację sektora bankowego. Po drugie, gwoli uczciwości historycznej, to nie rządy postkomunistów, ale Jerzego Buzka był smutnym championem procesu przyspieszonej wyprzedaży.

Dopiero po latach ówcześni zapaleńcy kapitalizmu transnarodowego dostrzegli, że nie są gospodarzami finansów we własnym kraju. Nawet zdolni czy wybitni menedżerowie poczuli, co to znaczy nie być właścicielem, ale wyrobnikiem. Kryzys naszego czasu pokazał, że polskie decyzje najlepiej podejmować w Warszawie, bo w innych stolicach są inne priorytety. Trochę jeszcze brakuje do przyznania, jakim to ciężkim frajerem się było, lecz może pewnego pięknego dnia i to nastąpi...

Co jednak z apelem Kawalca? Zostanie fanaberią niesfornego postliberała o solidarnościowym życiorysie? Stanie się polemicznym straszakiem ekspertów opozycyjnych wobec aktualnego rządu? A może powinien stać się żywotnym i kluczowym postulatem polskiej prawicy?

Żywotnym i kluczowym to znaczy, że wypisanym na sztandarach, rozpisanym na szczegółowe kroki prawne i głoszonym na serio jako plan do realizacji. Renacjonalizacja sektora bankowego poprzez przymusowy wykup po adekwatnej cenie jest i tak łagodnym postulatem. Nie chodzi o bolszewickie upaństwowienie, ale wykup w celu realizacji interesu publicznego tak, jak wykupuje się prywatne działki przy budowie publicznej drogi. Oczywiście w tej sytuacji cena nie może być horrendalna, bo w sprawie waży interes publiczny. Sam zaś zakup banków polskich przez zagraniczne dokonywał się w dużej kontrowersji społecznej i politycznej, stąd ryzyko ówczesnych zakupów powinno obciążać kupującego.

Czy prawica zajmująca się bieżącą polityką jest gotowa, by odważnie wznieść sztandar repolonizacji banków?    

 

   

 

 

KOMENTARZE

 • Spał Pan ostatnie 20 lat?
  "Czy prawica zajmująca się bieżącą polityką jest gotowa, by odważnie wznieść sztandar repolonizacji banków? "

  Całe życie większość z nas o to walczy. Byliśmy przeciwni prywatyzacji banków i ułatwieniom tworzenia ich. Większość z nas chce nowych zasad emisji pieniądza, a to dopiero jazda... I co Pan na to? Za daleko? Jak dla kogo.
 • @
  Po sukcesie z repolonizacją PZU (naście mld w plecy) pora na banki?
  A co tow. Balcerowicz na to?
 • To byłaby głupota!!!
  Daliśmy im się obeżreć przy stole prywatyzacyjnym, to teraz mamy dać im się nażreć przy drugim stole?

  WAŁA!!!

  Należy założyć kilka nowych banków państwowych i cały obrót bankowy, wraz z depozytami przenieść do tych banków. Zobaczymy czego są warte te banki, które posiada kapitał zagraniczny.

  Pytacie skąd wziąć tyle pomieszczeń?

  Na początek wystarczy nam poczta, szpitale, przychodnie, szkoły, etc.

  A potem weźmiemy pomieszczenia banków za symboliczną złotówkę.
 • @waldemar.m
  Rady tego pana są tak pokrętne jak on sam, udający polskiego patriotę. Może on przy wykupie banków mógł by się jeszcze załapać. Lubi być blisko pieniędzy...
  Panie Zawisza, fora ze dwora!
 • Autor
  Smutny remake Jana Pietrzaka: ".. A najśmieszniejsze jest to że odbierali ci sami co wręczali...Klapa, rąsia, buźka goździk, klapa, rąsia, buźka goździk a dziś szan pan proponuje: łapu, capu, kop i klapa..". Czy nie ma w Polsce specjalistów i finansistów nie związanych ze znoszonym paltem na czerwonej podszewce co się nazywa Balcerowicz??? Pan proponujesz rozwiązania współautora najbardziej ludobójczego planu w Polskiej historii. Czy to się godzi???
 • @waldemar.m
  Pan, Panie Waldemarze potrafi polepszyć nastrój, tym czym te gnojki wykańczają nas trzeba wykańczać ich. Dzięki za kolejny mądry wpis. Pzdr
 • @Vinto
  "Może on przy wykupie banków mógł by się jeszcze załapać."

  Trafił Pan w sedno!
 • @Lancelot
  "Dzięki za kolejny mądry wpis."

  Gdyby za mądre wpisy ktoś dawał choćby po złotówce, już byłbym bogatym Polakiem, ale nie wiem, czy byłbym porządnym człowiekiem.

  To może lepiej, że jest jak jest! :)
 • Przecieram oczy ze zdumienia….
  na te wywody…. no szkoda gadać. Mam jednak zapytanie, co się stało z projektem ustawy o biernym zachęcaniu do seksu? Mam zamysł poprawki, którym się podzielę. Proponuję zapis z zakazem prowokacyjnego ubioru i makijażu, który godzi w odczucia estetyczne i zniechęca do seksu(oczywiście małżeńskiego). Postronni może nie wiedzą, że najbliższa współpracownica autora ubiera się mocno odważnie. Tak, tak, mini, przezroczyste bluzeczki, wulgarny makijaż itd. A warunków nie starcza do takich ekspozycji. I są osoby, które powyższe zniechęca właściwie do wszystkiego. A to już godzi w dobro Polski.
 • @waldemar.m
  Pieniądz ludzi psuje. :) Pzdr
 • Zbigniew Kuźmiuk z PiS pisze tak:
  W świetle wyżej przedstawionych procesów mających miejsce w europejskim świecie bankowym, także w Polsce pojawiają się głosy mówiące o konieczności renacjonalizacji banków w Polsce.
  Artykuł na ten temat napisał i opublikował na portalu Obserwatorfinansowy.pl (związanym z NBP), Stefan Kawalec były wiceminister finansów, który w latach 90-tych prywatyzował banki jak wytwórnie gwoździ, w tym w atmosferze skandalu Bank Śląski.
  Pisze on wprost, że sprzedawane przez zagranicznych właścicieli aktywa bankowe w Polsce powinien nabywać bank , którego większościowym akcjonariuszem powinien być Skarb Państwa, a sektor bankowy docelowo powinien mieć proporcje: 2/3 banki krajowe i tylko 1/3 banki zagraniczne.
  Zwraca przy tym uwagę, że przy zaostrzającym się kryzysie w światowych finansach, nieuchronne jest zmniejszanie akcji kredytowej przez zagraniczne banki, a to będzie poważną przeszkodą w kontynuowaniu wzrostu gospodarczego w Polsce.
  Jeszcze niedawno tego rodzaju poglądy zostałyby określone jako nacjonalistyczne i idące pod prąd tendencjom w światowych finansach ale skoro wychodzą spod pióra ludzi, którzy z prywatyzacji wszystkiego w naszym kraju uczynili wręcz swoją życiową misję, nie można przejść nad nimi do porządku dziennego
 • @Artur Zawisza
  Właśnie dlatego, że to ci ludzie stawiają takie propozycje - należałoby zachować wielką ostrożność. Jak w dzisiejszych czasach rzetelnie wycenić aktywa banku? Przy takich specjalistach, jacy w Polsce kręcą się wokół finansów - obawiam się, że znacznie przepłacimy.
  Pisał o tym C. Mech polemizując z K. Rybińskim.
  To już lepiej pomóc w odrodzeniu czysto polskiej bankowości.
 • Na pohybel szmatom !!!
  Na pohybel szmatom !!!
 • Wszyskiego najgorszego szmatom w Nowym Roku !!!
  Wszyskiego najgorszego szmatom w Nowym Roku !!!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031