Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
53 posty 12 komentarzy

Zavissius Niger

Artur Zawisza - absolwent polonistyki i filozofii KUL, poseł na Sejm w latach 2001-07, przewodniczący Komisji Gospodarki oraz tzw. bankowej komisji śledczej, obecnie przedsiębiorca i menedżer oraz współzałożyciel Stowarzyszenia "Przejrzysty Rynek

Oczywiście, że repolonizacja

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Tak więc tylko repolonizacja. Rzadko coś jest jednocześnie ważnego i mającego koniunkturę. Repolonizacja banków jest kluczowa i jest na to jakaś szansa. Jeżeli będziemy inteligentni, skorzystamy z niej. Jak nie, to pora umierać.

Repolonizacja banków. Nie udomowienie, bo to mogłoby znaczyć przejęcie banków przez podmioty działające w kraju, ale wcale nie mające polskich obywateli (np. większość otwartych funduszy emerytalnych). Także nie renacjonalizacja, bo banki nie mają być państwowe, lecz prywatne, jak prawie wszystko w gospodarce. Co prawda, można sobie wyobrazić scenariusz, w któym na tym etapie banki przejęte są przez instytucje finansowe będące w ramach domeny publicznej, ale tylko po to, aby na koniec dnia konkretni Polacy byli ich właścicielami. 

Temat tak zwanego udomowienia podniósł Stefan Kawalec, współpracownik m. in. Leszka Balcerowicza. To wystarczyło niejednemu, aby splunąć na tę koncepcję. Mało kto jednak wiedział, iż właściwym jej autorem jest Stanisław Kluza, do niedawna przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, a wcześniej krótkotrwały minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Nota bene, podczas debaty nad expose premiera Tuska prezes PiS expressis verbis wyraził poparcie dla konceptu repolonizacji.

Poważnych pytań jest wiele. Po pierwsze, kto miałby repolonizować? Po drugie, na jakich warunkach? Po trzecie, za jakie pieniądze? Po czwarte, czy obecny rząd faktycznie ma taki zamiar? I po co właściwie? Kilka myśli w tych sprawach...

Kto? Ci, co mają pieniądze, czyli instytucje finansowe typu PZU, Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych KGHM lub niektórzy temu podobni. Czyli jednak podmioty kontrolowane przez sferę publiczną. Jednak podmioty par excellance prywatne są tu z różnych względów niewystarczające (bo kto? Zygmunt Solorz? Leszek Czarnecki? etc.).

 Na jakich warunkach? Cóż, niektóre banki są po prostu na sprzedaż. Millenium, KBC (Kredyt Bank) i jeszcze inne. Jednak podstawowe pytanie to takie, czy zakup tylko dobrowolny, czy też "podprowadzany" przez Państwo Polskie? Idzie tu o skoordynowaną akcję prezydenta i rządu, Komisji Nadzoru Finansowego oraz spółek Skarbu Państwa i pewnych podmiotów prywatnych, aby skłonić zagranicznych właścicieli do zakupu po preferowanej przez czynniki polskie cenie... Trudne? Bardzo, ale możliwe.

Za jakie pieniędze? Na pewno nie po wysokich cenach za wydrenowane skorupki, czego słusznie obawia się Marcin Masny. Idzie o ceny porównywalnie niskie do tych, za jakie banki były kupowane w latach 90-tych (za komuny i za Buzka) i strumienie finansowe generowane na tę okoliczność także z udziałem instytucji publicznych. Jednakowoż na koniec współwłaścicielami winni stać się obywatele polscy. To największa zagadka, jak do tego doprowadzić...

Czy Tusk tego chce? Czort wie, albowiem Jan Krzysztof Bielecki i temu podobni autentycznie zrozumieli własne frajerstwo sprzed dwudziestu i kilkunasu lat, gdy stali się wyrobnikami u obcych, a nie pełnoprawnymi właścicielami. Poniewczasie okazało się, że ci właściciele ani mądrzejsi, ani lepsi, ani piękniejsi... Tylko bardziej sprytni. A to wkurzyło naszych naiwnych liberałów i teraz chcą się odegrać. Być może Polska może wraz z nimi. Jednak premier milczy o tym w expose, jak zaklęty. Już mu pani Angela zabroniła? 

I po co? Ano po to, żeby polska gospodarka hulała. Teraz tabelka Kawalca o dunamice kredytu dla polskich przedsiębiorstw w latach 2009-10. W całym sekotrze spadła o 6,3%. A w segmentach? W bankach spółdzielczych wzrosła o 36,5%! W publicznym PKO BP wzrosła o 22,7%! W pozostałych bankach (czyli zagranicznych działających w Polsce) spadła o 11,0%! A że te ostatnie dominują, to łącznie pociągnęły statystykę w dół, zaś Polacy się wykrwawiali. Wystarczy tej ilustracji?

Tak więc tylko repolonizacja. Rzadko coś jest jednocześnie ważnego i mającego koniunkturę. Repolonizacja banków jest kluczowa i jest na to jakaś szansa. Jeżeli będziemy inteligentni, skorzystamy z niej.  Jak nie, to pora umierać.     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • Repolonizacja Polski
  A moze na poczatek zrepolonizujmy Sejm i rzad?

  Z polskim rzadem repolonizacja bankow, a nawet calej gospodarki, poszlaby nam jak z platka.
 • @Artur Zawisza
  "....I po co? Ano po to, żeby polska gospodarka hulała. Teraz tabelka Kawalca o dunamice kredytu dla polskich przedsiębiorstw w latach 2009-10. W całym sekotrze spadła o 6,3%. A w segmentach? W bankach spółdzielczych wzrosła o 36,5%! W publicznym PKO BP wzrosła o 22,7%! W pozostałych bankach (czyli zagranicznych działających w Polsce) spadła o 11,0%! A że te ostatnie dominują, to łącznie pociągnęły statystykę w dół, zaś Polacy się wykrwawiali. Wystarczy tej ilustracji?..."

  Tak wystarczy ta ilustracja .
  Tylko , że Pan chce ratować portfele właścicieli banków .
  Niech upadają .Jak najszybciej .
  Akcje kredytową niech rozszerza jeszcze bardziej PKO BP i BGK i Banki Spółdzielcze .
  Jeżeli ma Pan chęć zajmowania się wpływem bankowości na " krwawienie Polaków " , to pierwszoplanowe jest ,moim zdaniem , zlikwidowanie systemowej zdrady stanu zapisanej w Konstytucji RP zmuszającej każdy rząd w Polsce do zaciągania kredytów nie w polskim banku centralnym .

  Bez zmiany tego zapisu może Pan pisać poematy o repolonizacji ....
  TO I TAK BĘDZIE FIKCJA!!!
  Ps.
  To Marcin Mastny też robi za eksperta od banków ?
 • "Panowanie zbrodniarzy i kapusiów nie może być panowaniem piękna"
  !3 grudnia bojkotujemy od rana TVP,Polsat i TVN.Wszyscy reklamujemy Nowy Ekran.
 • Marcin Masny
  ,,To Marcin Mastny też robi za eksperta od banków ?"

  Wedle mojej wiedzy Marcin Masny pracował w Komisji Nadzoru Finansowego.
 • Rola NBP
  Art. 5 ustęp 2 ustawy o NBP mówi, że

  ,,NBP nie może być udziałowcem bądź akcjonariuszem innych osób prawnych, z wyjątkiem prowadzących działalność usługową wyłącznie na rzecz instytucji finansowych i Skarbu Państwa”

  http://nbp.pl/akty_prawne/ustawa_o_nbp/ustawa_o_nbp.pdf

  Może w celu ułatwienia elastyczności działania NBP w ramach procesu repolonizacji należałoby usunąć ten przepis…
 • @zbigniew1108
  Oponował Pan przed nazwaniem Polaków durniami. Czy po przeczytaniu tego tekstu nadal ma Pan wątpliwości?
 • @all
  Repolonizacja jak najbardziej w wielu dziedzinach.

  Mnie nurtuje tylko zagadnienie...filozoficzne bardziej. Jeśli repolonizację będą robić obywatele polscy pochodzenia żydowskiego tak jak to od dwudziestu lat mam miejsce z ogółem znaczących sił patriotycznych iż większość czołowych w nich ludzi jest pochodzenia żydowskiego. Czy będzie to repolonizacja taka sama jak repolonizacja robiona przez Polaków nie będących żydam iż pochodzenia.

  Gdyby jeszcze w Polsce oficjalnie byo kilka milionów żydów to można by jeszcze od biedy zrozumieć ich przewagę w siłach uznawanych za patriotyczne, ale jeli ma ich prawie nie być czy najwyżej być nieco ponad 100 tysięcy

  to jak tumaczyć cud repolonizacji zamierzany i robiony ( no ale nie zrobiony, więc może...) przez znaczące postaci pochodzenia żydowskiego
 • @ JAK NAS DOJĄ NA ZADŁUŻANIU PAŃSTWA!
  http://vrota.pl/2011/11/jak-nas-doja-na-zadluzaniu-panstwa/
 • EXPOSE PALIKOTA - LOL
  http://vrota.pl/2011/11/palikot-expose/
 • @JurekE6
  "....Wedle mojej wiedzy Marcin Masny pracował w Komisji Nadzoru Finansowego ..."

  I to już było zdumiewające . On jest z wykształcenia humanistą .
  Nie kojarzę , aby kształcił się w kierunku ekonomii.

  Podobnie Pan Artur Zawisza ,jak sam o sobie napisał ,
  jest absolwentem polonistyki i filozofem .

  Widać, że na prawicy nie kwalifikacje są najważniejsze .
  "nie matura , ale chęć szczera zrobi z ciebie oficera "
 • Rodzaje repolonizacji
  Repolonizacja na przykład sektora bankowego może odbywać się ,,od góry" oraz ,,od dołu".

  Repolonizacja ,,od góry" to podejmowanie działań przez władze publiczne mające na celu zwiększenie polskiego stanu własności.

  Repolonizacja ,,od dołu" to praktyczne zastosowania zasaday ,,Nie pytaj co Polska może zrobić dla Ciebie, ale co Ty możesz zrobić dla Polski" przez na przykład świadome decydowanie się na to, aby swe oszczędności trzymać w banku polskim (na przykład PKO BP, banki spóldzielcze, banki zreszeniowe banków spółdzielczyc, BOŚ, Banku Pocztowym) - oczywiście jeżeli jest to możliwe w konkretnej sytuacji danego Polaka czy Polki

  ------------------------------------------------------------------------

  Przykłady

  Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu
  62-800 Kalisz
  Pl. Św. Józefa 7

  Numer konta bankowego parafii

  BS ZIEMII KALISKIEJ O/KALISZ
  94 8404 0006 2008 0011 6990 0001
  SANKTUARIUM ŚW. JÓZEFA PL. ŚW. JÓZEFA 7 62-800 KALISZ

  http://www.swietyjozef.kalisz.pl/?dzial=DaneTeleadresowe


  ---------------------------------------------------------------

  Radio Maryja

  Konta złotówkowe
  - PKO BP S.A. II/O Toruń
  nr 69 1020 5011 0000 9602 0012 9130
  - Bank Pocztowy S.A. O/Toruń
  nr 77 1320 1120 2565 1113 2000 0003
  z dopiskiem: "Dar na cele kultu religijnego"

  http://www.radiomaryja.pl/

  -------------------------------------------------------------------------
 • @Jerzy Wawro
  "...Oponował Pan przed nazwaniem Polaków durniami ...."
  Panie Jerzy ,oponowałem przed nazywaniem durniami ogólnie POLAKÓW.
  Tu może Pan nazwać kogoś konkretnie .
  Zwłaszcza ,że podobno jest członkiem władz Nowego Ekranu.
  A ja powiedziałbym o tej osobie , że słyszy , że dzwonią , tylko nie wie w którym kościele .
 • Autor
  Proszę pana,gdybym nie wiedziała o co chodzi to pewnie bym przyklasnęła temu przedsięwzięciu a wy zwyczajnie chcecie nas jeszcze raz wpuścić w maliny.Kupujcie sobie te banki i róbcie biznesy ,tylko nie za nasze, podatników pieniądze.Przecież wszystko co państwowe jest be.
 • Na pohybel szmatom !!!
  Na pohybel szmatom !!!
 • Wszyskiego najgorszego szmatom w Nowym Roku !!!
  Wszyskiego najgorszego szmatom w Nowym Roku !!!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031