Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
53 posty 12 komentarzy

Zavissius Niger

Artur Zawisza - absolwent polonistyki i filozofii KUL, poseł na Sejm w latach 2001-07, przewodniczący Komisji Gospodarki oraz tzw. bankowej komisji śledczej, obecnie przedsiębiorca i menedżer oraz współzałożyciel Stowarzyszenia "Przejrzysty Rynek

"Sprawa Polska": remanent na czasie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Tempora mutantur et nos mutamur in illis? Inaczej jednak w dowcipie, którym poseł Marian Piłka szokował ongiś niemieckich parlamentarzystów: czasy się zmieniają, ale pan, doktorze Mengele- nie...

//pl.wikipedia.org/wiki/Sprawa_Polska

Powyżej bodaj jeden z nielicznych linków do periodyku wydawanego przed z górą dwudziestu laty, w czasach przedinternetowych. Poznańsko-warszawska "Sprawa Polska" nawiązywała do peteresburskiej "Sprawy Polskiej" wydawanej przez kilkanaście miesięcy od 1916 roku przez tamtejsze kręgi konserwatywno-narodowe. "Sprawa Polska" z lat 90-tych XX wieku miałą dwie edycje: w pierwszej połowie tychże lat pod redakcją Marka Jurka, podówczas posła OKP i Wyborczej Akcji Katolickiej, a następnie w drugiej połowie aż do początków XXI wieku pod redakcją Wojciecha Turka, gdańskiego historyka, o którym kilka zasłużonych słów:

Wojciech Turek (ur. 1963), gdańszczanin, historyk i publicysta związany z ruchem chrześcijańsko-narodowym.
W latach osiemdziesiątych uczestnik opozycyjnego Ruchu Młodej Polski, 1990 – 1991 członek redakcji tygodnika katolickiego „Młoda Polska”, współzałożyciel Instytutu Konserwatywnego im. E. Burke'a i dyrektor jego biura (1993 –1998). W latach 1994-2002 – radny miasta Gdańska. Od 1998 do 2002 roku pełni funkcję redaktora naczelnego dwumiesięcznika chrześcijańsko-narodowego „Sprawa Polska”. W latach 2002 – 2003 redaktor naczelny kwartalnika „Porta”. Przetłumaczył wiele książek wydanych przez wydawnictwo Exter. W roku 2008 obronił pracę doktorską.
 
Dlaczego o tym wszystkim dzisiaj? Ano dla jednego niezatartego wspomnienia. Otóż na łamach "Sprawy Polskiej" przed ponad dwudziestu laty, jeszcze jako student  Katolickiego Uniwesytetu Lubelskiego, opublikowałem krótki a treściwy artykuł: "Ani grosza dla Owsiaka"... Przejrzałem dziś cały internet i digitalizacji "Sprawy Polskiej" ani śladu, więc ów artykulik ostał się jeno na zakurzonych półkach kilku bibliotek oraz w co bardziej wykwintnych bioblioteczkach domowych. A jednak tekst z 1991 roku, prawie prekursorski, pozostaje ważny i aktualny. 
 
Istotą argumentacji było spostrzeżenie, iż kontrkulturowa otoczka owsiakowego zjawiska w szerszej perspektywie jest częścią przemysłyu aborcyjnego. Rzecz w tym, że stała polemika środowisk owsiakowych z realistyczną i tradycyjną moralnością stawia je w niepięknym orszaku herodowym, który prowadzi narody ku zabijaniu dzieci nienarodzonych. Stąd konstatacja, że ceną ratowania życia za pomocą aparatury medycznej zakupionej ze styczniowych zbiórek jest postradane i zniszczone życie bardzo wielu dzieci poczętych, któe giną w atmosferze subkulturowego "róbta, co chceta". Trudno to ściśle wyliczyć matematycznie, ale istota zjawiska jest oczywista i w mojej ocenie niekwestionowalna.
 
Ostatnio toruński historyk Patryk Tomaszewski odkurzył w swej pracy o niektórych tytułach nawiązujących do tradycji endeckiej kilka starych numerów "Sprawy Polskiej". Może znajdą się historycy ujmujący rzecz w formie monografii? 
 
   

 

  

 

 

KOMENTARZE

  • @
    A mnie wkurzają ceny prądu w Polsce, czy nie sadzicie, że czas przełamać ten monopol na drogą energię?

    Nowe przepisy pozwalają zmienić operatora i zaoszczędzić w skali roku całkiem przyzwoite pieniądze, niestety nie jest to łatwe ale możliwe...
    Zobacz jak możesz to zmienić.

    http://vrota.pl/2012/01/akcja-obnizamy-rachunki-za-prad-podaj-dalej/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930