Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
53 posty 12 komentarzy

Zavissius Niger

Artur Zawisza - absolwent polonistyki i filozofii KUL, poseł na Sejm w latach 2001-07, przewodniczący Komisji Gospodarki oraz tzw. bankowej komisji śledczej, obecnie przedsiębiorca i menedżer oraz współzałożyciel Stowarzyszenia "Przejrzysty Rynek

"Sprawa Polska": remanent na czasie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Tempora mutantur et nos mutamur in illis? Inaczej jednak w dowcipie, którym poseł Marian Piłka szokował ongiś niemieckich parlamentarzystów: czasy się zmieniają, ale pan, doktorze Mengele- nie...

//pl.wikipedia.org/wiki/Sprawa_Polska

Powyżej bodaj jeden z nielicznych linków do periodyku wydawanego przed z górą dwudziestu laty, w czasach przedinternetowych. Poznańsko-warszawska "Sprawa Polska" nawiązywała do peteresburskiej "Sprawy Polskiej" wydawanej przez kilkanaście miesięcy od 1916 roku przez tamtejsze kręgi konserwatywno-narodowe. "Sprawa Polska" z lat 90-tych XX wieku miałą dwie edycje: w pierwszej połowie tychże lat pod redakcją Marka Jurka, podówczas posła OKP i Wyborczej Akcji Katolickiej, a następnie w drugiej połowie aż do początków XXI wieku pod redakcją Wojciecha Turka, gdańskiego historyka, o którym kilka zasłużonych słów:

Wojciech Turek (ur. 1963), gdańszczanin, historyk i publicysta związany z ruchem chrześcijańsko-narodowym.
W latach osiemdziesiątych uczestnik opozycyjnego Ruchu Młodej Polski, 1990 – 1991 członek redakcji tygodnika katolickiego „Młoda Polska”, współzałożyciel Instytutu Konserwatywnego im. E. Burke'a i dyrektor jego biura (1993 –1998). W latach 1994-2002 – radny miasta Gdańska. Od 1998 do 2002 roku pełni funkcję redaktora naczelnego dwumiesięcznika chrześcijańsko-narodowego „Sprawa Polska”. W latach 2002 – 2003 redaktor naczelny kwartalnika „Porta”. Przetłumaczył wiele książek wydanych przez wydawnictwo Exter. W roku 2008 obronił pracę doktorską.
 
Dlaczego o tym wszystkim dzisiaj? Ano dla jednego niezatartego wspomnienia. Otóż na łamach "Sprawy Polskiej" przed ponad dwudziestu laty, jeszcze jako student  Katolickiego Uniwesytetu Lubelskiego, opublikowałem krótki a treściwy artykuł: "Ani grosza dla Owsiaka"... Przejrzałem dziś cały internet i digitalizacji "Sprawy Polskiej" ani śladu, więc ów artykulik ostał się jeno na zakurzonych półkach kilku bibliotek oraz w co bardziej wykwintnych bioblioteczkach domowych. A jednak tekst z 1991 roku, prawie prekursorski, pozostaje ważny i aktualny. 
 
Istotą argumentacji było spostrzeżenie, iż kontrkulturowa otoczka owsiakowego zjawiska w szerszej perspektywie jest częścią przemysłyu aborcyjnego. Rzecz w tym, że stała polemika środowisk owsiakowych z realistyczną i tradycyjną moralnością stawia je w niepięknym orszaku herodowym, który prowadzi narody ku zabijaniu dzieci nienarodzonych. Stąd konstatacja, że ceną ratowania życia za pomocą aparatury medycznej zakupionej ze styczniowych zbiórek jest postradane i zniszczone życie bardzo wielu dzieci poczętych, któe giną w atmosferze subkulturowego "róbta, co chceta". Trudno to ściśle wyliczyć matematycznie, ale istota zjawiska jest oczywista i w mojej ocenie niekwestionowalna.
 
Ostatnio toruński historyk Patryk Tomaszewski odkurzył w swej pracy o niektórych tytułach nawiązujących do tradycji endeckiej kilka starych numerów "Sprawy Polskiej". Może znajdą się historycy ujmujący rzecz w formie monografii? 
 
   

 

  

 

 

KOMENTARZE

  • @
    A mnie wkurzają ceny prądu w Polsce, czy nie sadzicie, że czas przełamać ten monopol na drogą energię?

    Nowe przepisy pozwalają zmienić operatora i zaoszczędzić w skali roku całkiem przyzwoite pieniądze, niestety nie jest to łatwe ale możliwe...
    Zobacz jak możesz to zmienić.

    http://vrota.pl/2012/01/akcja-obnizamy-rachunki-za-prad-podaj-dalej/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031