Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
53 posty 12 komentarzy

Zavissius Niger

Artur Zawisza - absolwent polonistyki i filozofii KUL, poseł na Sejm w latach 2001-07, przewodniczący Komisji Gospodarki oraz tzw. bankowej komisji śledczej, obecnie przedsiębiorca i menedżer oraz współzałożyciel Stowarzyszenia "Przejrzysty Rynek

Profumo, gdzie jest 245 mln euro?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Akt oskarżenia przeciwko Alessandro Profumo w sprawie Brontos. Czy dzisiaj ktokolwiek w Polsce podejmujący w latach 2005-06 decyzje w sprawie obmyślonej i przeprowadzonej przez Profumo fuzji banków wstydzi się za niego?

 Przypomnijmy, 13 czerwca 2005 roku rynki finansowe zosatły zelektryzowane następującym komunikatem:

UniCredit i HVB łączą siły by zostać pierwszym prawdziwie europejskim bankiem'

Wiodąca pozycja w najzamożniejszych regionach i najszybciej rosnących rynkach Europy

Połączenie zostanie dokonane w drodze wezwania akcjonariuszy HVB do zamiany akcji w stosunku 5:1

Istotne aspekty transakcji to:

 • Niekwestionowany lider w Europie Środkowej i Wschodniej, dwukrotnie większy pod względem aktywów od kolejnego konkurenta
 • Rozbudowana i zdywersyfikowana oferta biznesowa i zasięg geograficzny
 • Jasne zasady połączenia
 • Oczekiwane generowanie znaczących zysków
 • Blisko 1 mld euro szacowanych rocznych efektów synergii przed opodatkowaniem zrealizowanych do 2008 r., z czego ponad 90% pochodzić będzie z obniżenia kosztów, a pozostała część ze zwiększenia przychodów
 • Dieter Rampl będzie pełnić funkcję Przewodniczącego Rady, a Alessandro Profumo zostanie Dyrektorem Generalnym połączonej grupy
 • Połączenie zostanie przeprowadzone w drodze wezwania do zamiany akcji HVB - UniCredit zaoferuje 5 akcji zwykłych za każdą akcję HVB
 • Zarząd i Rada Nadzorcza HVB zatwierdziły transakcję.

Dodajmy, iż mózgiem tej opracji był włoski bankier Alessandro Profumo wymieniony w komunikacie jako Dyrektor Generalny połaczonej grupy; więcej o Profumo: //en.wikipedia.org/wiki/Alessandro_Profumo).

Pośrednim efektem tego komunikatu było powołanie sejmowej komisji śledczej: Komisja Śledcza do zbadania rozstrzygnięć dotyczących przekształceń kapitałowych i własnościowych w sektorze bankowym oraz działań organów nadzoru bankowego w okresie od 4 czerwca 1989 r. do 19 marca 2006 r. 

Podczas jej posiedzenia w dn. 21 sierpnia 2006 jako przewodniczący uzasadniałem m. in.: 

Kwestią wymagającą nadzwyczajnej uwagi Komisji Śledczej jest 

całokształt zagadnień związanych najpierw z prywatyzacją Banku Pekao SA, a następnie z jego połączeniem z Bankiem Przemysłowo-Handlowym w wyniku fuzji włoskiego 

UniCredito i niemieckiego HVB. Zagadnienie prywatyzacji winno być zbadane zarówno 

w aspekcie strategii prywatyzacyjnych podejmowanych przez poszczególne rządy, jak 

i w aspekcie adekwatności wyceny sprzedawanego banku oraz ochrony interesu publicznego w ramach umowy prywatyzacyjnej.

Jak wiadomo, orzeczeniem Trybunału Konstytcyjnego sejmowa komisja została unieszkodliwiona, zaś fuzja banków sterowana przez Alessandro Profumo dobiegła finału na oczach bezradnych wobec wspomnianego orzeczenia rządów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

W tych dniach dowiadujemy się nieco więcej o tajemnicach Alessandro Profumo:

//wyborcza.biz/biznes/1,100896,11081314,Akt_oskarzenia_przeciwko_Alessandro_Profumo_w_sprawie.html

"Prokuratorz z Mediolanu zarzucają byłemu kierownictwu Uni Credite między 2007 a 2008 rokiem naraził skarb państwa (Republiki Włoskiej) na straty rzędu 245 mln euro. Chodzi o skomplikowany mechanizm finansowy, w który zanagażowany był równiez brytyjski bank Barclays. Według prokuratury UniCredit nie płacił podatków od zysków z lokat zdeponowanych w Barclays. Dzięki zastosowaniu mechanizmu nazwanego Brontos depozyty te były traktowane jako dywidenda, od której płaci się dużo niższy podatek."

Cóz, ja tez jestem za nizszymi podatkami, takze od depozytów, ale nizszymi podatkami dla wszystkich, ale nie tylko dla UniCredit i Profumo. Czy dzisiaj ktokolwiek w Polsce podejmujący w latach 2005-06 decyzje w sprawie obmyślonej i przeprowadzonej przez Profumo fuzji banków wstydzi się za niego? 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • Banki w Polsce - "Państwa w Państwie"
  Z wielka przykrością należy stwierdzić, że Polska jest jednym z niewielu, może jedynym krajem UE, gdzie banki działają bezkarnie. Szczególnie te, które mają swoje placówki rozsiane po całym Świecie. Wykorzystując rozmaite luki i różnice prawne w różnych krajach, mając nieograniczone możliwości transferu, jak również drukowania pieniędzy - stanowią - "Państwa w Państwie". Zupełnie jak w Afryce czy krajach tzw "trzeciego świata".

  Banki mając monopol na pieniądz, mogą bez ograniczeń wpływać na polityków, wymiar sprawiedliwości, opinię publiczną itd itp.

  Zasadnicze jest pytanie - jaką wartość dodaną tworzą Banki (takie jak np Unicredit) dla gospodarek krajów w których funkcjonują (np Polski).
  Jakie podatki płacą Banki, które są przecież bardzo dochodowe, oraz płacą olbrzymie dywidendy.
  Następne pytanie: Ile zapłacił np Unicredit za Pekao SA - a ile już otrzymał rozmaitych korzyści - w formie dywidendy i nie tylko. Fakty i Prawda niedługo już będą wychodzić na światło dzienne.

  Odpowiedzi na ww pytania są proste. Takie Banki jak np Unicredit działają wyłącznie po to aby wykorzystać całkowicie i bezwzględnie sprzyjającą koniunkturę rozwijającego się kraju, "wydrenować" możliwe aktywa - a potem sprzedać jako tzw "wydmuszkę".

  Najbliższa historia pokaże wszystkie działania i malwersacje Banków tzw "Polskich". Wszystkie instytucje, które opierają swoje funkcjonowanie na kombinacjach i spekulacjach papierów "coraz mniej wartościowych" prędzej czy później znikną z powierzchni ziemi. Niestety odbędzie się to z wielkimi kosztami dla Naszego Kraju.

  Mam wielką nadzieję, że po kilku nieudanych/niedokończonych próbach, (w obliczu bankructwa finansów publicznych Naszego Kraju)-odpowiednio prawnie umocowana Komisja Śledcza Parlamentu/Prezydenta dokładnie przeanalizuje wszystkie aspekty procesu prywatyzacji Banków w Polsce.
  Na Przewodniczącego komisji proponuję Pana Song Hongbinga, Chińczyka osobę neutralną, autora świetnej książki - "Wojna o pieniądz"

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031