Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
53 posty 12 komentarzy

Zavissius Niger

Artur Zawisza - absolwent polonistyki i filozofii KUL, poseł na Sejm w latach 2001-07, przewodniczący Komisji Gospodarki oraz tzw. bankowej komisji śledczej, obecnie przedsiębiorca i menedżer oraz współzałożyciel Stowarzyszenia "Przejrzysty Rynek

Wiesław Chrzanowski - in memoriam

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Profesor nie był słodki. Często za to bywał mądry. Cześć jego pamięci!

W poniedziałek chowamy na warszawskich Powązkach śp. Wiesłąwa Chrzanowskiego - profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prezesa Zjednoczenia Chrześciajńsko - Narodwego i Marszałka Sejmu RP I kadencji.

Śmierć Profesora ukazuje równie wyraźnie, jak jego życie, iż nie budził skrajnych emocji, ale za to ciepłe uczucia. Nie budził skrajnych emocji, bo nie był charyzmatycznym liderem porywającym tłumy, stojącym na czele walczącej prawicy przeciw szalejącej lewicy. Budził natomiast ciepłe uczucia zarówno wśród licznych zastępów uczniów, jak i wśród liberalnych, a nawet postkomunistycznych środowisk politycznych. Zwykle starał się mówić bardziej o rzeczach niż o ludziach, stąd nie raził nawet tych, którzy co do istoty rzeczy nie zgadzali się z nim. Stał więc na czele partii politycznej pomawianej w latach dziewięćdziesiątych o wszystko, co najgorsze, a jednak był osobą powszechnie szanowaną i honorowaną.

Na metodzie politycznej Profesora zaważyły zaróno osobiste cechy charakteru, jak i tradycja ideowa obozu narodow-demokratycznego. Ojciec Profesroa, będąc ministrem w przedmajowym prawicowym rządzie, był jednym z przedstawicieli starej, parlamentarnej i właśnie tzw. profesroskiej endecji.  Była to tradycja patriotyczna i realistyczna, dyskretnie katolicka i daleka od radykalizmu. Przełom narodowy klat trzydziestych skutkujący powstaniem najpierw Obozu Wielkiej Polski, a potem Obozu Narodowo-Radykalnego w znaczącej mierze polemizował z takim pojmowaniem endeckości. Wiesław Chrzanowski wychował się w tradycji wczesnoendeckiej i działał w postkomunistycznej Polsce jakby żywcem przeniesiony z lat dwudziestych dwudziestego wieku.  

Metoda polityczna Profesora budziła uznanie wielu elit katolickich, a w szczególności środowisk duchowieństwa z biskupami na czele, ale była też negowana nawet w jego własnym obozie politycznych. Swoistym paradoksem było, iż znaczące środowiska zaproszone przez Profesora do tworzonej przez niego partii - trwały w niej przez kolejne kilkanaście lat, pozostając w coraz głębszej wobec niego opozycji i podejmując rywalizację ideową o kształt polityczny ruchu chrześcijańsko-narodowego. Można by dzisiaj opisać ten spór w taki oto sposób, iż ZChN proponował chrześcijańsko-narodową korektę do III RP, zaś niektóre środowiska w nim działające były niejako prekursorami koncepcji IV RP, choć nieco inaczej rozumianej niż ta z początku XXI wieku.

Profesor, mimo osobistego autorytetu, próbował stworzyć trwały nurt ideowy - oparty o zasady moralne i koncepcje polityczne, a nie indywidualny charyzmat wybitnego polityka. To okazało się za trudne dla zmęczonego społeczeństwa wychodzącego z komunizmu ku liberalizmowi z dziedzictwem chrześcijańskim i narodowym w tle. Wyborcy prawicy na koniec dnia woleli ruch polityczny wokół znaczących przywódców niż tylko wokół idei i zasad. Na początku XX wieku niektózy powiadali, iż porównując do lat trzydziestych XX wieku, istnieje eklektyczny Obóz Zjednoczenia Narodowego w postaci PiS,  walczący Obóz Narodowo-Radykalny w postaci LPR , ale brakuje statecznego Stronnictwa Narodowego w postaci ZChN. 

Dzieło życia Profesora w postaci założonej przezeń partii nie przetrwało. Przetrwało jednak środowisko osób, rozrzuconych dziaj po scenie politycznej, ale nawiązujących do konceptów chrześcijańsko-narodowych. Natomiast sam Profesor pod koniec życia coraz wyraźniej podkreślał swój narodowo-demokratyczny rodowód wywodzących się z konspiracyjnej Młodzieży Wszechpolskiej i Młodzieży Wielkiej Polski oraz zbrojnej Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W rozmowach prowadzonych w niewielkich gronach mówił dużo mocniej i ostrzej niż w publicznych wypowiedziach. Widać było jego rozczarowanie współczesną Polską, ale i współczesną prawicą. Było w tym sporo goryczy, ale i sporo realizmu.

Profesor nie był słodki. Często za to bywał mądry. Cześć jego pamięci!

 

 

 

KOMENTARZE

 • "Narodowość" wykorzystał jako minister sprawiedliwości ustanawiajac ryczałt dla komorników
  i zwiekszajac dysproporcje w dostepie do prawa między pasożytniczymi elitami a wiekszościa społeczeństwa. Jego realizm w ocenie okolicznosci , do których trzeba się przystosować był wiekszy niż w ocenienarodowych i chrześcijańskich priorytetów motywacji. Werbalnie nie uzasadniał swych realnych priorytetów motywacji tak jak jego Wielki Kanclerz KUL abp Życiński i specjalnie umiłowani annaaszo judaszo kajfaszyści z kreacji i selekcji zainicjowanych przez bermanowski Urzed ds Wyznań Brystyngierowej.
 • Tia...
  Niektórzy w Polsce zyskują szacunek po śmierci.
  Ot i tyle.
  Czy slusznie, czy nie - osądzi to Góra - największa tajemnica Świata - nazywana Bogiem.
 • Czy profesor byłby dumny.....
  że ktoś, kto swoich rodaków, bliźnich oszukał śmie o Nim pisać?
  Zawisza, czy jak wchodzisz do kościoła to się woda święcona nie zagotowuje przypadkiem?
  Ktoś, kiedyś powiedział, że najwięcej diabła w kościele.
  Zawisza wie o co chodzi, a jak do kogoś nie dotarło polecam
  http://www.warszawskagazeta.pl/kraj/36-kraj/754-nie-bd-ratowa-zodzieja-
 • @Akwedukt 21:19:28
  "Prof. Chrzanowski był współzałożycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego i pierwszym prezesem tej partii" Ale był też TW SB pod pseudonimem "Zuwak" należałoby dodać.
 • Zawisza dotyczy to tak ciebie jak i tego już żydowskiego trupa.
  Raz kurwa na zawsze kurwa i nikt i nic tego już nie zmieni. Kto raz zdradził zdradzi ponownie, dla mnie ty Zawisza jak i te żydowskie już truchło to śmieć. Zrozumiałeś Zawisza? czy nie?
 • M
  cytuję asco 30.01.2012 16:29:25
  "...bioelektrownie działają i wybudowane..."

  Ze strony internetowej Spółki Tempo wynika, że ma ona wybudować bioelektrownie w Przypisówce i Kożanówce. Nie wiem jak w Przypisówce, ale w Kożanówce koło Białej Podlaskiej do dnia dzisiejszego Tempo nie zbudowało żadnej bioelektrowni, jak ktoś nie wierzy to zapraszam do Kożanówki. A więc stwierdzenie ,że bioelektrownie działają i wybudowane(w odniesieniu do Kożanówki) jest perfidnym kłamstwem asco.
 • @mariank 16:25:01
  Nie jest perfidnym kłamstwem, tylko cyniznem i ironią co najwyżej. Wiem, że nic nie ma, ale powinno być, harmonogram robót przewidywał, że będą działać obie bioelektrownie w 2011 roku. Po obecnym zarządzie wszystkiego się można spodziewać, póki co mieszkańcy Przypisówki protestują, na tyle skutecznie i głośno, że tv się zainteresowała.
 • Tylko śmieć, najgorsze g....
  współpracuje od wielu lat ze spec służbami.
  Tylko najpodlejszy złodziej okrada za pomocą oszustwa ludzi.
  Tylko ..... zaprasza Lecha Wałęsę, by ogrzać się w cieniu jego sławy.
  Tylko.....udaje prawego człowieka, choć jest zwykłym przestępcą.
  zawisza, nieubłaganie zbliża się sprawiedliwość. DRŻYJ!!!
  Poważnie.
  Albo uciekaj z kraju. O azyl będzie ci ciężko, ale próbuj. Tu już po ciebie rękę wyciąga prawo, prawda i sprawiedliwość!!!
 • ŻĄDAM PRZEPROSIN I ZADOŚĆUCZYNIENIA!!!!!!!!!!!!!!!
  5.03.2012 napisałeś, że nie jesteś CZŁONKIEM zarządu Tempo. Otóż dziś pewna mała czarna z trzęsącymi się rękami i łamiącym się głosem zeznała, że jesteś CZŁONKIEM zarządu Tempo i to zeznała przed sądem. Wobec powyższego, żądam przeprosin i zadośćuczynienia w wysokości 8 mln zł za bezpodstawne oskarżenie mnie o kłamstwo. Co zrobić z kwotą, wiem doskonale i komu się należy. Natomiast zaznaczam, że nie przyjmuję pieniędzy z przekrętów i pochodzących z wypłat od służb specjalnych. Nie masz innych??? Tak mi się wydawało....
  I zapamiętaj jedno, kmiotku, ja NIGDY nie kłamię!!!!!!!!!!!!!!!
 • Petelicki a honor
  Zawisza, co zrobisz bez swojego biznesowego przyjaciela, obrońcy i poplecznika? Czy wybrał honorowe odejście? Czy chciał uniknąć kompromitacji, hańby nazwiska? Czy chciał zaoszczędzić wstydu rodzinie? No, powiedz, śmiało, wszak wiesz o tym wszystko...
  Może pora na ciebie gnojku i twoje honorowe, męskie wyjście z sytuacji, do której sam siebie doprowadziłeś?!
  Twoje czyny zaprowadzą cię tak czy owak do bram piekieł...
 • W pierdlu nie ma dostępu do netu?
  Zawisza, coś tak zamilkł?! Może już siedzisz i w kiciu brak netu? A może ktoś ci w końcu kazał się przymknąć, sługusie służb?!
 • Zawiszo osamotniony, pozostawiony na pastwę losu...
  milczysz, bo mętlik w głowie. Nie dziwię się. Oprócz kasy, teraz doszły kolokwialnie ujmując trupy...Boisz się?

  http://www.skutecznyadwokat.pl/przeglad-mediow,biznesowe-watki-sprawy-gen-petelickiego,1493.html
 • Udostępniam bezpośredni kontakt mailowy do mnie
  (tempo@ vip.onet.pl )dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej i z oryginalnych materiałów źródłowych o "biznesowej działalności" autora bloga. Jednocześnie deklaruję udostępnienie wszelkich materiałów źródłowych, włącznie z nagraniami rozmów, korespondencją mailową itd..
  Informuję również, że w planach i to bardzo bliskich jest stworzenie strony internetowej poświęconej wyłącznie sprawie 'przejęcia' spółki Tempo.
  Jednocześnie zapewniam, że za krzywdę mojej rodziny, za bezprawne odebranie udziałów w spółce będę zawiszę ścigać do końca mojego życia, aż sprawiedliwości stanie się zadość. Poświęcę wszystko, by prawda w tej sprawie nie została zakłamana.
  Jeśli ktoś jeszcze nie wie, o czym mówię, to uprzejmie informuję, że zawisza wespół z pewną grupą dokonał 'przejęcia' rodzinnej firmy, co oznacza odebranie majątku właścicielom bez żadnej (!) zapłaty za niego.
  Zainteresowanych proszę o kontakt mailowy.
  Na marginesie - Marcin P. z Amber Gold miał umarzane, zawieszane, odraczane sprawy....coś mi to przypomina.....
  zawisza do zobaczenia na facebooku!!!!!!!!!!!!!!!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031